PREP ROUNDUP: Local teams compete in NSL track quad

LINCOLN–Several local track teams braved the cold on Tuesday to complete in a North Star League quad at Alcona High School.

Au Gres competed with Posen, Rogers City and Alcona.

BOYS

Top local boys finishers were:

Discus–1. John Sharboneau, Alcona, 127-0.5; 2. Gabe Jakubcin, Posen, 115-0; 3. Hunter Clark, Alcona, 90-8; 4. Kyle Kensa, Posen, 90-3.

High Jump–3. Luke Tulgestke, Rogers City, 5-0.01.

Long Jump–4. Shane Mendyka, Alcona, 15-1.75; 5. Alex Harmon, Alcona, 15-0.75.

Pole Vault–2. Brett Nelson, Alcona, 10-0.

Shot Put–1. Jakubcin, 39-3; 3. Clark, 33-7; 4. Matthew Menzel, 32-4.5.

3,200 Relay–1. Posen, 9:45.39; 2. Alcona, 10:49.71; 3. Rogers City, 10:52.54.

110 Hurdles–3. Hunter Rigby, Alcona, 19.94; Jaycee Grulke, 20.73.

100 Dash–2. Elliot Dubuque, Alcona, 12.33; 3. Tulgestke, 12.61; 4. Sharboneau, 12.62; 5. Luke Augsburger, Rogers City, 12.72.

800 Relay–1. Alcona, 1:46.14; 2. Posen, 1:49.56; 3. Rogers City, 1:56.24.

1,600 Run–1. Nelson, 5:20.55; 2. Stefan Heise, Posen, 5:58.12; 4. Levhon Palmer, Alcona, 6:50.18; 5. Koedy Berryhill, Alcona, 7:25.98.

400 Relay–1. Alcona, 48.99; 2. Rogers City, 51.16.

400 Dash–1. Dubque, 54.20; 4. Rigby, 1:02.85; 5. Fallon Hux, Alcona, 1:04.27.

300 Hurdles–3. Damion Stewart, Alcona, 47.21; 4. Paull, 50.82.

800 Run–1. Nelson, 2:16.77; 2. Alex Harmon, 2:31.68; 3. Berryhill, 2:49.17; 4. Johnny Chamberlin, Rogers City, 3:00.56.

200 Dash–1. Rigby, 22.87; 3. Dubuque, 24.20; 4. Augsburger, 25.24; 5. Tulgestke, 25.43.

3,200 Run–1. Palmer, 17:25.12.

1,600 Relay–1. Alcona, 3:52.67; 2. Posen, 4:13.77; 3. Rogers City, 4:38.51.

GIRLS

Top local girls finishers were:

Shot Put–2. Madison Menzel, Posen, 24-10; 3. Shawna McDonald, Rogers City, 24-6; Madison Donovan, Alcona, 19-5; 5. Trinity Keyser, Alcona, 19-4.

Long Jump–1. Christina Andrews, Rogers City, 14-3.5; 3. Abby Muller, Rogers City, 12-10; 5. McDonald, 10-9.5.

High Jump–1. Demi Flewelling, Rogers City, 4-6; 2. Macy Kroll, Posen, 4-2; 3. Anissa Eagling, Posen, 4-0.1.

Discus–1. McDonald, 83-3.5; 2. Menzel, 75-10; 4. Brielle Keyser, Alcona, 64-8; 5. Trinity Keyser, 62-9.5.

3,200 Relay–1. Rogers City, 12:07.19; 2. Alcona, 13:55.83.

100 Hurdles–1. Courtney Winter, Alcona, 20.81.

100 Dash–Lily Bilbey, Alcona, 13.54; 2. Andrews, 14.74; 3. Karen Sharboneau, Alcona, 15.16; 5. Kroll, 15.70.

800 Relay–1. Alcona, 2:07; 2. Rogers City, 2:11.

1,600 Run–1. Morgan Baller, Rogers City, 6:16.30; 2. Nina Hansen, Rogers City, 6:58.90; 3. Maddie Grulke, Alcona, 7:19.18; 4. Winter, 7:19.74; 5. Sara Decker, Alcona, 7:30.57.

400 Relay–1. Rogers City, 1:03.04; 2. Alcona, 1:06.37; 3. Posen, 1:07.42.

400 Dash–1. Bilbey, 1:03.96; 2. Kroll, 1:12.04; 3. Catherine Belusar, Rogers City, 1:16.87; 4. Faith Wallenmaier, 1:19.09.

300 Hurdles–1. Winter, 1:03.48; 4. Janae Kierzek, Alcona, 1:25.06.

800 Run–1. Samantha Williams, Rogers City, 2:59.27; 3. Hansen, 3:12.41; 4. Wallenmaier, 3:13.75; Abby Ross, Rogers City, 3:18.25.

200 Dash–1. Bilbey, 27.87; 2. Andrews, 31.83; 3. Kroll, 31.89; 5. Lucrezia Brillo, 33.80.

3,200 Run–1. Baller, 13:37.31; 2. Hansen, 14:37.18; 3. Decker, 17:10.53; 5. Kierzek, 20:48.01.

1,600 Relay–1. Rogers City, 5:13.11; 3. Alcona, 6:23.07.