×

PREP ROUNDUP: Wildcats win BCW Invite; Boyd sets new 3,200 record

BAY CITY–Maddy Boyd broke her own school 3,200 run record and Alpena’s boys track team took top honors as the Wildcats turned in many solid performances on Friday at the Bay City Western Invitational.

Boyd finished third in the 3,200 run, but crossed the line in 11:00.98, bettering her previous record-setting mark of 11:21.88 she set in Alpena’s season opener.

Alpena’s girls team finished 10th with 35 points.

Alpena’s boys team won with 152 points, ahead of Bay City Western (85), Midland Dow (82) and Caro (75).

Eli Winter swept the throwing events for Alpena, winning the shot put (51-3) and discus (170-5). The Wildcats also fared very well in the distance races. Drew Seabase won the 800 run (2:00.72), Josh Smith won the 1,600 run (4:24.09), Aden Smith won the 3,200 run (9:19.66) and the team of the Smith brothers, Seabase and Jadon Duncan won the 3,200 relay (8:01.01).

Gabe Bullis had a win over Alpena in the pole vault (14-9).

Faith Weide had a second place finish for the Alpena girls in the shot put (38-10) and Karli Myers took second in the pole vault (9-0.04).

Other top finishers for Alpena were:

BOYS

100 Dash–6. Kody Bertand, 11.73; 400 Dash–2. Duncan, 52.57; 6. Cooper Bright, 53.61; 800 Run–3. Kolton Goebel, 2:07.79; 3,200 Run–4. Josh Smith, 9:51.71; 110 Hurdles–3. Haydn Goebel, 15.73; 5. Zach Zaborney, 16.38; 300 Hurdles–5. Z. Zaborney, 42.23; 400 Relay–6. Betrand, Dylan Fleck, Zach Schaedig, Bob Sheldon, 46.13; 800 Relay–6. Betrand, Schaedig, Fleck, Sheldon, 1:37.15; Shot Put–5. Sam Romero, 42-0; High Jump–5. H. Goebel, 5-8.3; 6. Jake Schiller, 5-8.2; Pole Vault–3. Josiah Matuzak, 11-6; 5. Sheldon, 10-6.1; Long Jump–3. Z. Zaborney, 20-3; 4. Duncan, 19-8.

GIRLS

100 Hurdles–5. Savannah Thomson, 17.42; 300 Hurdles–7. Thomson, 50.38; High Jump–4. Maddie Voltz, 4-8.2.

Local teams compete in Fairview Invite

FAIRVIEW–Johannesburg-Lewiston took top honors in both the boys and girls races at the Fairview Invitational on Friday.

The Cardinals’ boys team finished with 145 points, ahead of Au Gres (91), Alcona (90), Hale (76.5) and Oscoda (61.50). Other local schools included: Onaway (61), Fairview (48), Posen (41), Hillman (29), Rogers City (15) and Mio (0).

Joburg’s girls team finished with 127 points, ahead of Rogers City (108.5); Alcona (92), Posen (57.5) and Oscoda (54). Other local schools included: Fairview (54), Onaway (38); Hillman (20) and Mio (14).

Top local finishers included:

BOYS

Pole Vault–1. Teddy Peters, Onaway, 12-0; 4. Brett Nelson, Alcona, 10-0; 5. Trace Juergens, Fairview, 9-6.

Shot Put–1. Gabe Jakubcin, Posen, 40-5; 2. John Sharboneau, Alcona, 39-1; T3; Michael Hein, Oscoda, 38-4; 5. Michael Bartz, Fairview, 36-11.

High Jump–5. Luke Tulgestke, Rogers City, 5-3.1.

Long Jump–1. Gunner Mellingen, Hillman, 20-1.75.

Discus–1. Sharboneau, 127-4; 2. Jakubcin, 110-8; 3. Andy Dault, Oscoda, 104-9; 5. Hunter Clark, Alcona, 101-4.

3,200 Relay–1. Onaway (Jager Mix, Sam Tennant, Peters and Brenden Fenstermaker), 9:20.91; 2. Posen (Eyan Hincka, Tyler Hincka, Cameron Paull, Stefan Heise), 9:24.10; 5. Fairview (Matt Fleszar, Kaden Wasnock, Josh Benefiel, Nathaniel Eastman), 10:27.16.

110 Hurdles–2. Juergens, 17.19.

100 Dash–1. Mellingen, 11.41; 2. Elliot Dubuque, 11.82; 4. Jose Galvez, 12.0; 5. Sharboneau, 12.06.

800 Relay–3. Oscoda (Austin Birkenbach, Aiden Backstrom, Dault and Brice Haskins), 1:40.65; 4. Alcona (Clark, Fallon Hux, Cody Leesberg and Damion Stewart), 1:40.81; 5. Onaway (Mix, Galvez, Fenstermaker, Coty Ionetz), 1:42.18.

1,600 Run–2. Nelson, 5:07.22; 3. Peters, 5:15.34; 4. Eastman, 5:21.94.

400 Relay–3. Alcona (Stewart, Leesberg, Clark, Sharboneau), 48.34; Oscoda (Haskins, Anthony Ward, Dillon Gaines, Wyatt Deornellas), 49.30; 5. Rogers City (Austin Bielas, Michael Robin, Jacob Pomranke, Tulgestke), 52.0.

400 Dash–2. Dubuque, 53.90; 3. Dault, 55.84.

300 Hurdles–3. Juergens, 45.15; 5. Stewart, 45.93.

800 Run–3. Mix, 2:13.99; 4. Nelson, 2:18.12; 5. T. Hincka, 2:19.47.

200 Dash–3. Mellingen, 23.31; 5. Backstrom, 25.03.

3,200 Run–1. Peters, 11:27.03; 2. Eastman, 11:48.41; 3. Josh Benefiel, Fairview, 11:54.09; 4. Grayson Rayes, Oscoda, 12:09.16; 5. Joseph Garrison, Oscoda, 12:28.83.

1,600 Relay–1. Oscoda (Backstrom, Dault, Ward, Birkenbach), 3:45.20; 2. Alcona (Stewart, Nelson, Dubuque, Koedy Berryhill), 3:47; 5. Posen (E. Hincka, T. Hincka, Paull, Heise), 4:12.58.

GIRLS

Pole Vault–1. Rose Schopfer, Alcona, 7-6; 2. Courtney Winter, Alcona, 7-0.1.

Shot Put–3. Madison Menzel, Posen, 26-0; 4. Gretchen Ford, Fairview, 26-0; 5. Shawna McDonald, Rogers City, 25-9.

High Jump–1. Demi Jo Flewelling, Rogers City, 4-7; 2. Brooklyn Hoffmeyer, 4-6; 3. Macy Kroll, Posen, 4-4; T4. Emilee Noffze, Hillman, 4-0.

Long Jump–1. Christina Andrews, 14-0; 3. Sophia Rayes, 13-7.5; 4. Elizabeth Romel, Posen, 13-4. 25; 5. Angelina Hunt, Hillman, 13-2.

Discus–1. McDonald, 84-7; 3. Trinity Keyser, Alcona, 69-7; T5. Lauren Andrews, Rogers City, 65-0.

3,200 Relay–1. Rogers City (Morgan Baller, Nina Hansen, Catherine Belusar, Samantha Williams), 11:46.68; 2. Fairview (Jess Nicholson, Emma Hoover, Jaedyn Winton, Lainey Kann), 12:15.30; 4. Alcona (Schopfer, Faith Wallenmaier, Sara Decker, Alyssa Dellar), 13:16.67.

110 Hurdles–1. Romel, Posen, 18.80; 2. Sophia Cross, Mio, 18.98; 3. Tanaysja Tidwell, 19.00; 5. Brittany Wolgast, Onaway, 19.94.

100 Dash–1. Lily Bilbey, Alcona, 12.48; 2. Christina Andrews, Rogers City, 13.98; 3. Alexandria Frederick, Oscoda, 14.21; 4. Kroll, 14.37.

800 Relay–1. Oscoda (Lashay Braford, Frederick, Kiah Holmes, Rayes), 2:00.40; 2. Alcona (Karen Sharboneau, Lucrezia Lago Brillo, Carlie Forsythe, Bilbey), 2:02.52; 3. Rogers City (Flewelling, Williams, Lauren Andrews, Belusar), 2:09.18.

1,600 Run–1. Baller, Rogers City, 6:04.31; 3. Nicholson, 6:40.02; 4. Abby Ross, Rogers City, 6:41.18; 5. Audrey Oberlin, Onaway, 6:59.88.

400 Relay–1. Oscoda (Bradford, Frederick, Holmes, Rayes), 55.88; 3. Alcona (Sharboneau, Brillo, Bilbey, Forsythe), 58.94; 4. Onaway (Hoffmeyer, Wolgast, Natalie Domke, Malaurie McLean), 58.95; 5. Rogers City (Christina Andrews, Lauren Andrews, Abby Muller, Isabella Rebolho), 1:02.06.

400 Dash–1. Holmes, 1:06.14; 3. Kroll, 1:08.98; 4. Sharboneau, 1:09.34; 5. Winton, Fairview, 1:09.50.

300 Hurdles–1. Romel, 55.48; 2. McLean, 57.68; 5. Madison Swift, 1:01.52.

800 Run–1. Winton, 2:45.34; 4. Williams, 2:58.24.

200 Dash–1. Bilbey, 26.25; 2. Holmes, 28.10; 3. Hunt, 30.19; 4. Kroll, 30.72; 5. McLean, 31.24.

3,200 Run–1. Baller, 13:20.52; 3. Nicholson, 15:18.48; 4. Decker, 15:41.62; 5. Aubrey Oberlin, Onaway, 15:44.84.

1,600 Relay–1. Rogers City (Williams, Belusar, Baller, Abby Ross), 5:00.59; 2. Alcona (Forsythe, Sharboneau, Emma Johnston, Wallenmaier), 5:38.08; 4. Posen (Faith Romel, Leah Thomel, Elizabeth Romel, Kardi Sai), 5:48.94.

SOFTBALL

Rogers City splits in round robin

COLEMAN–The No. 8 Rogers City Hurons split a pair of games against No. 1 Coleman and No. 3 Unionville-Sebewaing on Saturday in Coleman.

The Hurons defeated USA 4-3 in their opening game, using a three-run third inning as a foundation to hold off rally attempts from the Patriots. USA made it 3-2 after four and a half innings and Rogers City added one in the bottom of the fifth to pull ahead 4-2.

USA added one more run in the seventh inning.

Kyrsten Altman earned the win for the Hurons (9-4), allowing three runs on six hits with five strikeouts in seven innings. At the plate, she had two hits and scored twice.

Taylor Fleming had a two-out RBI triple for the Hurons and Amanda Wirgau had a two-out, two-run single. Catheryn Hart and Linnea Hentkowski each singled.

The top-ranked Comets held the Hurons to a run on three hits in Rogers City’s second game.

“They were the real deal. They’re strong at every position. Yesterday was their day,” Rogers City Karl Grambau said of the Comets.

Rogers City scored a run in the fourth inning on an RBI double from Brooke Saile.

Hart and Fleming had the Hurons’ other hits.

Rogers City plays at Whittemore-Prescott on Tuesday.

Onaway finishes third in Allendale tourney

ALLENDALE–The Onaway softball team took third place at a tournament in Allendale on Saturday after going 2-1.

Onaway’s only loss was a 2-1 setback against the host Falcons. Allendale broke a scoreless tie with a run in the sixth inning on an error and added another in the seventh inning.

Onaway gained a run in the bottom of the seventh when Kayla Metty scored Jordan Larson on a groundout, but Allendale held on for the win.

Taylor Larson was 1-for-3 for Onaway (12-2) and Calley Selke was 2-for-3.

Selke pitched seven innings, allowing two runs (none earned) on three hits with a walk and seven strikeouts.

“That Allendale game is a loss (in the scorebook), but the girls learned a lot from that,” Onaway coach Jodi Brewbaker said. “It was a very competitive tourney. The girls hit the ball well all day long.”

Onaway started the day with a 10-0 win over Morenci.

Selke got the start, walking two and striking out six in four innings. Kennedy Crawford pitched the last inning, walking one and striking out three.

Selke was 1-for-3 with an RBI and a double; Crawford was 1-for-2 with a run scored; Jordan Larson was 1-for-2 with two runs scored; Breya Domke was 1-for-3 with a triple and three RBI and Brittany Buczkowski was 2-for-3 with three RBI and a run scored.

Onaway ended the day with a 6-1 win over Hopkins. Crawford allowed one earned run on five hits with three walks and 12 strikeouts to earn the win.

Taylor Larson was 1-for-3 with a double, an RBI and a run scored; Metty was 3-for-3 with an RBI and a run scored; Crawford was 1-for-3 with a run scored; Jordan Larson was 1-for-4 with a run scored and Domke was 2-for-3 with an RBI.

Onaway plays at Gaylord St. Mary on Tuesday.

Oscoda takes 2 from Atlanta

The Atlanta softball team struggled on Friday during a pair of losses against Oscoda, 16-0 (five innings) and 24-1 (three innings).

“We showed improvement and play good defense, but we struggled batting,” Atlanta coach Lisa Marlatt said.

Atlanta will play Rogers City’s JV team on Monday.