PREP ROUNDUP: Area athletes shine at NSL Championships

OSCODA — The Hale boys and Rogers City girls track teams took home first place honors at the North Star League Championships on Thursday at Oscoda High School.

Hale took first with 132 points followed by Au Gres (119), Whittemore-Prescott (101), Alcona (95.5), Oscoda (66), Posen (45), fairview (41.5), Rogers City (35) and Hillman (22).

The Rogers City girls finished first with 135 points and were followed by Alcona (127), Whittemore-Prescott (72), Fairview (64), Oscoda (53), Au Gres (52), Hale (48), Posen (37), Hillman (29), Mio (9).

Winning North Star League championships for the boys included first place finishers: 400 Relay: Damion Stewart, Cody Leeseberg, Elliot Dubuque, John Sharboneau, 47.78 (Alcona); 3,200 Relay: Eyan Hincka, Cameron Paull, Stefan Heise, Tyler Hincka, 9:14.93 (Posen); Shot Put: Sharboneau, 40-1.50; Discus: Sharboneau, 139-8.75; Long Jump: Luke Augsburger, 19-11 (Rogers City).

North Star League champions for the girls included first place finishers: 100 Run: Lily Bilbey, 13.07 (Alcona); 200 Run: Bilbey, 27.22; 400 Run: Bilbey, 1:01.79; 800 Run: Jaedyn Winton, 2:45.72 (Fairview); 1,600 Run: Morgan Baller, 6:05.34 (Rogers City); 3,200 Run: Baller, 13:26.82; 1,600 Relay: Samantha Williams, Catherine Belusar, Cheyenne Bober, Baller, 4:41.70 (Rogers City); 3,200 Relay: Baller, Nina Hansen, Belusar, Williams, 11:40.31 (Rogers City); High Jump: Emilee Noffze, 4-6 (Hillman); Demi Jo Flewelling, 4-6 (Rogers City); Pole Vault: Rose Schopfer, 8-0 (Alcona); Long Jump: Kiah Holmes, 14-5 (Oscoda).

Other top finishers for the boys included: 100 Dash: 3. Gunner Mellingen, 11.68 (Hillman); 4. Dubuque.

200 Dash: 4. Mellingen, 24.30; 5. Andrew Dault, 24.88 (Oscoda).

400 Dash: 4. Mellingen, 53.55; 5. Dubuque, 53.90

1,600 Run: 2. Brett Nelson, 5:13.58 (Alcona)

3,200 Run: 3. Nathaniel Eastman, 11:38.77 (Fairview); 5. Josh Benefiel, 11:47.94 (Fairview).

110 Hurdles: 3. Trace Juergens, 17.00 (Fairview); 4. Anthony Ward, 18.95 (Oscoda).

300 Hurdles: 3. Juergens, 45.77; 5. Stewart, 47.37; 400 Relay: 2. Wyatt Deornellas, Dillon Gaines, Brice Haskins, Ward, 48.78 (Oscoda).

800 Relay: 2. Aiden Backstrom, Austin Birkenbach, Dault, Kam Thomas, 1:38.22 (Oscoda).

1,600 Relay: 2. Backstrom, Birkenbach, Dault, Ward, 3:45.06; 3. Stewart, Leeseberg, Nelson, Dubuque, 3:48.16

Shot Put: 2. Gabe Jacubcin, 39-0 (Posen); 3. Hunter Clark, 38-11.50 (Alcona).

Discus: 2. Clark, 118-3.50; 4. David Gream, 111-7.25 (Oscoda).

High Jump: 2. Michael Robins, 5-8 (Rogers City);

Pole Vault: 3. Nelson, 11-0; 3. Juergens, 11-0.

Long Jump: 3. Mellingen, 18-10; 5. Aaron Cuzzort, 17-5 (Fairview).

Other top finishers for the girls included: 100 Dash: 2. Sophia Rayes, 14.20 (Oscoda); 3. Christina Andrews, 14.32 (Rogers City); 4. Noffze, 14.39; 5. Macy Kroll, 14.74 (Posen).

200 Dash: 3. Belusar, 30.47; 4. Karen Sharboneau, 30.66 (Alcona); 5. Lashay Bradford, 30.83 (Oscoda).

400 Dash: 2. Holmes, 1:05.06; 4. Caroline Forsythe, 1:10.77 (Alcona); 5. Kroll, 1:10.83.

800 Run: 2. Williams, 2:54.43; 5. Sara Decker, 3:03.94 (Alcona).

1,600 Run: 2. Winton, 6:22.03; 3. Decker, 6:29.85; 4. Hansen, 6:32.45; 5. Jess Nicholson, 6:46.40 (Fairview).

3,200 Run: 2. Winton, 14:07.93; 3. Hansen, 14.19.93; 4. Decker, 14:40.86; 5. Nicholson, 14:49.92.

100 Hurdles: 3. Bober, 19.20; 4. Forsythe, 19.30; 5. Courtney Winter, 20.55 (Alcona).

300 Hurdles: 2. Bober, 56.68; 3. Winter, 1:00.35; 5. Madison Swift, 1:03.62 (Hillman).

800 Relay: 2. Williams, Erika Chojnacki, Bober, Belusar, 2:00.04 (Rogers City); 3. Rayes, Bradford, Hannah Kovachevich, Holmes, 2:04.23 (Oscoda).

1,600 Relay: 2. Alexis Lask, Forsythe, Faith Wallenmaier, Sharboneau, 4:51.74 (Alcona).

3,200 Relay: 2. Nicholson, Emma Hoover, Lainey Kann, Winton, 12:07.12 (Fairview); 3. Schopfer, Alyssa Dellar, Decker, Wallenmaier, 12:13.53, (Alcona).

Shot Put: 2. Menzel, 28-8.50; 4. Shawna McDonald, 27-7.50 (Rogers City); 5. Gretchen Ford, 25-11.25 (Fairview).

Discus: 2. McDonald, 87-1.50; 4. Menzel, 80-2.50; High Jump: 3. Kroll, 4-4;

Pole Vault: 2. Winter, 7-0.

Long Jump: Rayes, 13-8.50; 3. Andrews, 13-6.50; 5. Noffze, 13-0.50.

SOFTBALL

Rogers City splits with Rudyard

ROGERS CITY–The Rogers City softball team split a pair of games with Rudyard on Thursday, dropping the first game 6-4 in eight innings and winning the second game 3-1.

Rudyard won with a two-run home run in the top of the eighth inning after the Hurons (20-5) battled back from an early 4-0 deficit.

An early home run helped Rudyard during a four-run first inning and the Hurons steadily battled back into the game. Rogers City scored a run in the second inning, two in the third inning and one in the fourth.

Kyrsten Altman took the loss for Rogers City, allowing eight hits and striking out 11.

At the plate, Jeffra Dittmar had a hit and two RBI for Rogers City and Catheryn Hart had a triple. Karissa Rabeau had two hits, Altman had a double and an RBI and Linnea Hentkowski had a hit.

In the second game, Hart thew a two-hitter for the Hurons.

Altman had two hits, Amanda Wirgau had two hits and an RBI; Hart had a solo home run; Dittmar and Kyley LaFleche each had a hit and Alissa Bowden had a hit and an RBI.

Rogers City plays in a tournament at Ogemaw Heights on Saturday and will play Ogemaw Heights and Gladwin in pool play.