Few competitive races in area townships
ALPENA — Voters in Northeast Michigan townships will have few choices to make in the state’s Aug. 4 primary, as candidate lists released recently by area county clerks show few competitive races.
In fact, township voters are unlikely to have many choices to make in November, either.
Summer primaries are used to determine which candidates represent political parties in the November general election. If a candidate has no challenger from the same party in August and they get at least one vote, they advance to the November election.
Those candidates can win the seat with one vote in November if no candidates from the opposing party are running and no independents or third-party candidates file for the November election by their July 16 deadline.
Here’s a roundup of all candidates running for township offices in Northeast Michigan, except Alpena Township, whose candidates were already reported here, along with candidates for countywide offices across Northeast Michigan.
ALPENA COUNTY
Green Township
Supervisor
Eric Smith, Republican
Clerk
Melony Sumerix, Republican
Treasurer
Tanya Soltysiak, Republican
Trustee (two open seats)
Tammy Bates, Republican
Herbert Gamage, Republican
***
Long Rapids Township
Supervisor
Todd Precord, Republican
Clerk
Sue Thomson, Republican
Treasurer
Wendy Johnson, Republican
Trustee (two open seats)
Paul Gersewski, Republican
Sue MacArthur, Republican
***
Maple Ridge Township
Supervisor
John Male, Republican
Clerk
Judy Hall, Democrat
Treasurer
Krisiti Hoppe, Republican
Trustee (two open seats)
Bob Trelfa Jr., Republican
Lenore Kasubowski, Democrat
***
Ossineke Township
Supervisor
Ken Lobert, Republican
Clerk
Jo’lee Dorie, Republican
Treasurer
Denise Schultz, Republican
Trustee (two open seats)
Randy Fairbanks, Republican
Gerald Leschiger, Republican
***
Sanborn Township
Supervisor
Ken Gauthier, Republican
Clerk
Teri Aube, Republican
Vicky Souva, Republican
Treasurer
Mary Eaton, Republican
Trustee (two open seats)
Wayne Liske, Republican
Gary Stephen, Republican
***
Wellington Township
Supervisor
Ron Lucas, Republican
Clerk
Pam Madsen, Republican
Treasurer
Grace Lumsden, Republican
Trustee (two open seats)
Karen Stevens, Republican
Justin Dziesinski, Republican
***
Wilson Township
Supervisor
Bryan DeCare, Republican
Clerk
Pam Walker, Republican
Melissa Werth, Republican
Treasurer
Matt Germain, Republican
Trustee (two open seats)
Mike Centala, Republcian
Bill Church, Republican
Cody Werth, Republican
Constable
Norm Szatkowski, Republican
PRESQUE ISLE COUNTY
Allis Township
Supervisor
Rich Nash, Republican
Clerk
Teresa A. Splan, Republican
Treasurer
Paula Hyde, Republican
Trustee (two seats)
Mark E. Dean, Republican
Trevor Most, Republican
***
Bearinger Township
Supervisor
Michael Phillips, Republican
Clerk
Sheryl Diamond, Republican
Treasurer
No candidates on ballot
Trustee (two seats)
Lee Stawiarski, Democrat
Patricia M. Augustine Frost, Republican
Duane L. Walker, Republican
***
Belknap Township
Supervisor
Allan Berg, Republican
Clerk
Arthur Neumann III, Republican
Danielle Wirgau, Republican
Treasurer
Candy Peltz, Republican
Trustee (two seats)
Robert L. Hopp, Republican
***
Bismarck Township
Supervisor
John F. Kleiber, Democrat
Clerk
Shelby J. Schwiesow, Democrat
Treasurer
Scott Cordes, Republican
Trustee (two seats)
David F. Fessler, Democrat
Russell G. Martin, Republican
***
Case Township
Supervisor
No candidates on ballot
Clerk
No candidates on ballot
Treasurer
No candidates on ballot
Trustee (two seats)
Wendy Brooks, Democrat
***
Krakow Township
Supervisor
Michael G. Grohowski, Democrat
Clerk
Elaine M. Misiak, Democrat
Treasurer
Diane Mucciante, Republican
Trustees (two seats)
No candidates on ballot
***
Metz Township
Supervisor
No candidates on ballot
Clerk
Rachel R. Hentkowski, Republican
Treasurer
Andrea Konwinski, Republican
Trustee (two seats)
Thomas R. Hein, Democrat
Louis J. Urban, Democrat
***
Moltke Township
Supervisor
Neil G. Sorgenfrei, Republican
Clerk
No candidates on ballot
Treasurer
Gloria Adrian, Republican
Trustee (two seats)
Andrew P. LaLonde, Republican
Timothy N. Sorgenfrei, Republican
***
North Allis Township
Supervisor
No candidates on ballot
Clerk
Roberta L. Northcott, Republican
Treasurer
Meloney Grossman, Republican
Trustee (two seats)
Timothy Geiorge, Democrat
David Kolasa, Republican
***
Ocqueoc Township
Supervisor
Jerry C. Counterman, Republican
Clerk
Pamela S. Schaedig, Republican
Treasurer
No candidates on ballot
Trustee (two seats)
Jeffrey Foster, Republican
***
Posen Township
Supervisor
James Zakshesky, Republican
Clerk
Elizabeth Wozniak, Democrat
Treasurer
Lorraine Smigelski, Democrat
Trustee (two seats)
Alletta Misiak, Democrat
Wayne K. Romel, Democrat
Terry W. Buczkowski, Republican
Steve Hentkowski, Republican
***
Presque Isle Township
Supervisor
No candidates on ballot
Clerk
Cynthia Paavola, Republican
Treasurer
Jennifer Wieczorkowski, Democrat
Trustee (two seats)
Mary J. O’Neill, Democrat
***
Pulawski Township
Supervisor
Martha Roznowski, Democrat
Clerk
Rebecca Strzelecki, Republican
Treasurer
Carleen J. Darga, Democrat
Trustee (two seats)
Philip T. Droll, Democrat
Bonnie M. Strzelecki, Republican
***
Rogers Township
Supervisor
Randall Smolinski, Democrat
Clerk
Bethany A. Dembny, Republican
Treasurer
Laura L. Hilla, Democrat
Trustee (one seat)
David R. Grulke, Republican
MONTMORENCY COUNTY
Albert Township
Supervisor
No candidate on ballot
Clerk
Judy Athan, Republican
Dawn Sutfin-Hubbard, Republican
Treasurer
John Righi, Republican
Trustee (two seats)
Roger B. Cohoe, Republican
Richard Desika, Republican
***
Avery Township
Supervisor
Thomas Seymour, Republican
Clerk
Ann M. Seymour, Republican
Treasurer
Jean M. Angell, Republican
Trustee (two seats)
Dawn A. Dobbyn, Democrat
Gary McMurphy, Republican
***
Briley Township
Supervisor
No candidate on ballot
Clerk
Ed Comber, Republican
Phil Lamore, Republican
Treasurer
Vanessa Werner, Republican
Mary Jo Whitmire, Republican
Trustee (two seats)
Brittany Brown, Republican
Evelyn White, Republican
Bruno Wojcik, Republican
***
Hillman Township
Supervisor
John S. Burr, Republican
Clerk
Shannon Cadieux, Republican
Kristen Leigh South, Republican
Treasurer
Jody Vanderveer
Trustee (two seats)
Steven Achatz, Republican
John LaFleche, Republican
Daryl Peterson, Republican
***
Loud Township
Supervisor
Beau Williams, Republican
Clerk
Robin Chinavare, Republican
Treasurer
Kimberly Massengill, Republican
Trustee (two seats)
Donna Stehle, Democrat
Robert Hosmer, Republican
***
Montmorency Township
Supervisor
Garry L. Boldrey, Republican
Clerk
Connie Brandt, Republican
Treasurer
Janelle Herrick, Republican
Trustee (two seats)
Kendell Hardies, Republican
Gerald Steinke, Republican
Debra Villeneuver, Republican
***
Rust Township
Supervisor
Jonathan A. Schulze, Republican
Clerk
Carleen L. Klein, Republican
Treasurer
Michelle LaFleche, Republican
Trustee (two seats)
James Fifield, Republican
Janice L. Richert, Republican
***
Vienna Township
Supervisor
Cheryl Klein
Clerk
Elaine Dixon, Republican
Treasurer
Janet A. Black, Republican
Trustee (two seats)
Faye E. Erving, Republican
Mayree Payne, Republican
ALCONA COUNTY
Alcona Township
Supervisor
Marlena M. MacNeill, Democrat
Clerk
Dawn M LaLonde, Democrat
Treasurer
Tina Gauthier, Tina Gauthier
Trustee (two seats)
James D. Bouchard, Republican
James L. Mead, Republican
***
Caledonia Township
Supervisor
Cyndi Apsey, Republican
Kathy Vichunas, Republican
Clerk
Kerry Scott, Republican
Cindy K. Smith, Republican
Treasurer
Sarah Roe, Republican
Susan Hogan, Republican
Trustee (two seats)
Randy L. Werth, Republican
Thomas E. Tice, Republican
Anthony Sobeck, Republican
Adam Thompson, Republican
***
Curtis Township
Clerk
Jennifer Petty, Republican
Treasurer
Kathryn Bonner, Republican
Trustee (two seats)
Sherry L. Clouse, Republican
Park Commissioner (five seats)
Steve Sytek, Republican
Jim LaFond, Republican
Jerome Orefice, Republican
Ronald J. Sortor, Republican
Paul Grabstanowicz, Republican
***
Greenbush Township
Supervisor
Charles Lee Major Jr., Republican
Clerk
Shannon Story, Republican
Treasurer
Patricia Dailey, Republican
Trustee (two seats)
Steve Franks, Republican
Mark Parent, Republican
Constable
William Beatty, Republican
***
Gustin Township
Supervisor
Pamela Ashford, Republican
Clerk
Renee K. LaVergne, Republican
Treasurer
Cindy Leeseberg, Republican
Trustee (two seats)
Candace Fulsher, Republican
Muriel M. Goddard, Republican
***
HarrisvilleTownship
Supervisor
Charles Spitznagel Republican
Clerk
Kaylie Landrum, Republican
Treasurer
Carla R. Harvey, Republican
Trustee (two seats)
Gordon Johnston Republican
Steven M. Healy, Republican
***
Hawes Township
Supervisor
Rodney L. Cordes, Republican
Clerk
Janette Richardson-Stover, Republican
Treasurer
Esther Budreau, Republican
Trustee (two seats)
Evelyn M. Gladhill, Republican
Patrick T. Smylie, Republican
***
Haynes Township
Supervisor
James Effrick, Republican
Clerk
Sharon Schefferly, Republican
Treasurer
Ginger Campbell, Republican
Trustee (two seats)
James V. Quick, Republican
Jesse Campbell, Republican
***
Mikado Township
Supervisor
Michael Corn, Republican
Clerk
Koni Henry, Republican
Treasurer
Ruth K. Travis, Republican
Trustee (two seats)
Carrie A. Mullins, Republican
***
Millen Township
Supervisor
R. Dennis Smith, Republican
Clerk
Catherine A. Ostrander, Republican
Treasurer
Barbara Bartlett, Democrat
Trustee (two seats)
Scott E. Kosal, Republican
James L. Dorr, Democrat
Katrina J. Boyat, Democrat
Jeffery R. Somers
***
Mitchell Township
Supervisor
Carla Brimm, Republican
Clerk
Donita Charron, Republican
Treasurer
Kevin Small, Republican
Trustee (two townships)
Mike Lay, Republican
Paula Taylor, Republican
***
Harrisville
Mayor
Jeffrey P. Gehring, Democrat
Clerk
Barbara A. Pierce, Democrat
Treasurer
Barbara Luenberger, Republican
Joseph Thomas, Democrat
Alderman-Ward II (one seat)
James E. Kaiser, Republican