Many competitive races in Northeast Michigan
ALPENA — Voters across Northeast Michigan will decide several competitive races in the Nov. 3 general election.
Here’s a roundup:
1ST CONGRESSIONAL DISTRICT
Dana Ferguson, Democrat
Jack Bergman, Republican (incumbent)
Ben Boren, Libertarian
106TH STATE HOUSE DISTRICT
LeeAnn Johnson, Democrat
Sue Allor, Republican (incumbent)
26TH CIRCUIT COURT (nonpartisan)
Joel E. Bauer
Ed Black (incumbent)
ALPENA COUNTY
Alpena Public Schools Board of Education (nonpartisan)
(Vote for four)
Steven Donajkowski (incumbent)
Keri Johns (incumbent)
Eric Lawson
Stacey Walker Parr (incumbent)
Gordon Snow (incumbent)
Prosecutor
Denise Burke, Democrat
Cynthia Muszynski, Republican (incumbent)
County commissioner, 1st District
Donald Gilmet, Republican
Mark John Hunter, independent
County commissioner, 3rd District
Kathy Thomas, Democrat
David Karschnick, Republican (incumbent)
Alpena Township supervisor
Bruce Honeycutt, Democrat
Nathan Skibbe, Republican (incumbent)
Kirk Malcomson (write-in)
ALCONA COUNTY
Road commissioner
Harry Harvey, Republican
Jake Petty, independent
Alcona Community Schools Board of Education (nonpartisan)
(Vote for three)
Warren MacNeil (incumbent)
Erika Rice
Brandon Schroeder (incumbent)
Melissa Upper
County commissioner, 5th District
Kevin Boyat Sr., Democrat
John Terry Small, Republican
Gary Wnuk, independent (incumbent)
Curtis Township trustee
Sherry Clouse, Republican
Harley Hopp, independent (incumbent)
Harrisville treasurer
Joseph Thomas, Democrat
Barbara Luenberger, Republican (incumbent)
Millen Township trustee
(Vote for two)
Katrina Boyat, Democrat
James Dorr, Democrat (incumbent)
Scott Kosal, Republican
Jeffery Somers, Republican
MONTMORENCY COUNTY
Briley Township supervisor
Marc Edwards, Republican
Rick Klein, independent
Ken Werner, independent
Briley Township treasurer
Vanessa Werner, Republican
Mary Freeman, independent (incumbent)
Briley Township trustee
(Vote for two)
Brittany Brown, Republican
Evelyn White, Republican
Craig Smith, independent
PRESQUE ISLE COUNTY
County commissioner, 1st District
Wayne Vermilya, Democrat
Nancy Shutes, Republican (incumbent)
Allis Township supervisor
Rich Nash, Republican (incumbent)
Clifford Tollini, independent
Bearinger Township trustee
(Vote for two)
Lee Stawiarski, Democrat (incumbent)
Patricia Augustine Frost, Republican
Duane Walker, Republican (incumbent)
Bismarck Township trustee
(Vote for two)
David Fessler, Democrat
Lloyd Dullack Jr., Republican
Russel Martin, Republican
Posen Township trustee
(Vote for two)
Alletta Misiak, Democrat
Wayne Romel, Democrat
Terry Buczkowski, Republican
Steven Hentkowski, Republican (incumbent)