Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Prep Roundup (4-25-13)

Hillman’s Tchorzynski throws perfect game

April 25, 2013
The Alpena News

HILLMAN-Jensen Tchorzynski threw a perfect game and the Hillman softball team took two wins from Atlanta on Thursday, 15-0 (three innings) and 16-1 (three innings).

Tchorzynski threw her perfect game in the opener, fanning seven and helping her cause by going 3-for-3 at the plate.

Arielle Barrie was 2-for-2 with three RBIs; Kalen Tchorzynski and Courtney Sauer were each 2-for-2 with a pair of RBIs; Alyssa Ableidinger had a bases-loaded double with three RBIs and Eden Hunt and Alissa Jones each had hits.

Kalen was the winning pitcher for the Tigers in the second game and was 3-for-3 with three RBIs.

Sauer was 2-for-3 with four RBIs; Bryce Kenyon had an RBI and Jensen, Barrie, Kourtney Boldrey and Morgan Hardies each had a hit.

Hillman will host a four-team softball and baseball invitational tournament on Saturday with Marquette, Rogers City and Alcona. Hillman will play Alcona at 9 a.m. and Rogers City will play Marquette at 11 a.m. The two losing teams will play at 1 p.m. and the championship game will be at 3 p.m.

Onaway 18-16,

Forest Area 2-0

FIFE LAKE-The Onaway softball team shut down Fife Lake Forest Area in a pair of Ski Valley Conference games on Thursday, topping the Warriors 18-2 (four innings) and 16-0 (three innings).

In the opener, Emily Estep was the winning pitcher for the Cardinals (3-1, 3-1 SV), allowing two runs (one earned) and four hits with six strikeouts.

At the plate, Temara Lupu was 1-for-1; Sam Brasseur was 1-for-2 with an RBI double; Alexis Metty was 1-for-1, Morganne Badgero was 1-for-5 with three RBIs and Devin Bristley was 1-for-3.

Estep got the win in the nightcap as well, allowing one hit with seven strikeouts. She was also 1-for-2.

Badgero was 1-for-3 with two RBI; Megan Estep had an RBI triple and Olivia McDonald had a three-run triple.

Onaway will host Johannesburg-Lewiston on Monday.

BASEBALL

Onaway 6-7,

Forest Area 0-0

FIFE LAKE-Andrew Prow threw a no-hitter and the Onaway baseball team improved to 4-0 with two wins over Fife Lake Forest Area on Thursday, 6-0 and 7-0.

In the opener, Prow set a school record for strikeouts with 12 and allowed no walks.

Andrew Perry was 3-for-3 with three stolen bases for Onaway.

Chae Whitsitt pitched Onaway to a win in the nightcap, allowing just two hits with five strikeouts. He was also 1-for-2 with three stolen bases and an RBI.

Justin Gedda drew a pair of walks, stole five bases and scored two runs for Onaway.

The Cardinals host Johannesburg-Lewiston on Monday.

Hillman 0-4,

Atlanta 6-0

HILLMAN-The Hillman baseball team split a pair of games with North Star League rival Atlanta on Thursday, losing the opener 6-0 but rebounding to win the second game 4-0.

Kyle Henigan pitched a gem for the Tigers (5-2, 3-1 NSL) in the nightcap, allowing no runs, no walks, one hit batter and one hit. Henigan struck out nine and threw just 59 pitches in six innings of work.

Mason VanPamel was 1-for-2 with an RBI, Ty Jones had a hit and scored two runs and David Julka had a two-run double in the first inning.

Jones took the loss for Hillman in the opener, pitching 4 2/3 innings and allowing one hit, four walks and four runs (none earned) with six strikeouts.

Mike Klein led Hillman at the plate, going 1-for-3.

Alcona 6-1, Standish 9-0

LINCOLN-The Alcona baseball team split a pair of games with Standish on Thursday, losing the opener 9-6, but winning the second game 1-0.

Nathan Fettes took the loss for Alcona (7-2) in the opener, allowing four hits, four runs and walking four.

Jared Steiner and Fettes each had two hits.

Cody Franklin scored the winning run on a passed ball in the first inning in the second game.

He pitched the first three innings and allowing one hit and two walks with four strikeouts. Trenton LaVergne pitched the final three innings and allowed two walks, four hits and fanned four.

Joe Hudgins and Joe Carasco led Alcona at the plate.

Alcona will play Saturday at the Hillman Invitational.

TRACK AND FIELD

Alpena beats Petoskey in Big North meet

PETOSKEY-The Alpena High track teams picked up another Big North Conference victory at Petoskey on Wednesday.

The Alpena boys track team defeated the Northmen 96-41 and the Alpena girls track team triumphed 74-62.

Ashton Dever took three individual firsts for Alpena, topping the field in the 100 dash (11.68), the 200 dash (42.35) and the long jump (18-6 1/4). Dever was also part of Alpena's 1,600 relay team along with Drew Shields, Kaleb Smith and Bret LeTourneau (3:40).

Alpena also took first in the three other relay events. The 400 relay team of Elliot Zarins, Smith, LeTourneau and Aaron Keyes took first (45.88) as did the 3,200 relay team of Jacob Benson, Clay Jacobs, Eli Martin and Mustapha Zargati (8:56.46) and the 800 relay team of Shields, Smith, LeTourneau and Brendan Cordes (1:36).

Other firsts for Alpena were: Shields in the 400 dash (52.91); Jacobs in the 800 (2:15.54); ; Josh Bell in the 300 hurdles (43.70); Nick Bisanz in the discus (108-9) and Evan Frank in the pole vault (13-0).

Second place finishers for Alpena were: Zarins in the 200 dash (25.50); JD Niergarth in the high jump (5-10); Bell in the 100 hurdles (17.34); Keyes in the 300 hurdles (45.59) and the long jump (17-0); Dustin Swider in the shot put (43-9); Tate Clewley in the pole vault (10-0); Martin in the 1600 (4:54.23) and Benson in the 3200 (11:01.16).

Third place finishers for Alpena were: Zarins in the 100 dash (12.14); Smith in the 400 dash (54.68); Zargati in the 800 (2:15.63); Jacob Barsen in the high jump (5-2); Zack Barrett in the shot put (39-8); Kyle Greer in the discus (98-3); Cordes in the long jump (16-9 1/2) and Benson in the 1,600 (5:04) and Tellis Donajkowski in the 3,200 (11:10.84).

Kelsey Lewis took two individual firsts for the Alpena girls, pacing the field in the 800 (2:32.37); the 1600 (5:41). She was also part of first place 3,200 relay team along with Elaine Lowe, Christine Burke and Amanda Dort (10:48.81).

Jenna Talbot also had a big day, taking first in the 100 hurdles (19.21); 300 hurdles (53.86) and second in the pole vault (6-0).

Other firsts for Alpena were: the 400 relay team of Kristie McNeil, Taylor Genschaw, Victoria Guzman and Renee Vredenburg (58.38); Sarah Swider in the high jump (4-6); Emily Ferguson in the discus (98-9); Amber Repke in the pole vault (6-6); Genschaw in the long jump (14-2) and Lowe in the 3,200 (11:47.16).

Finishing second for Alpena were: the 1600 relay team of Christina Kollien, Amanda Dort, Nisse Wilke and Emily Duncan (4:53.47); Swider in the long jump (14-1); and Racheal McDonald in the 1600 (5:46.66) and the 3200 (12:33.7).

Taking third place for Alpena were: Genschaw in the 100 dash (14.78); McDonald in the 200 dash (32.09); Brooke Burrone in the 400 dash (1:14.06) and the high jump (4-4); Victoria Slaught in the 300 hurdles (1:15.12) and Dort in the 1,600 (6:00).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web