Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

3rd annual PIGS Tourney starts today in RC

July 19, 2012
The Alpena News

Rogers City will play host to the third-annual PIGS Tournament this weekend, with games kicking off today at 5 p.m.. The Tournament is divided into two divisions, 16U and 18U and games will be played at Gilpin Field, the Little League fields and Sports Park.

There are seven teams 16U teams and eight 18U teams and each team in the tournament is guaranteed six games.

The championship games will both be played at Gilpin Field on Sunday. The 18U Championship is at 1:15 p.m. and the 16U Championship is at 3:30 p.m.

The Rogers City Kiwanis Club will be selling whitefish sandwiches and brats at Gilpin Field throughout the weekend including all day Saturday.

A complete list of this weekend's games can be found on Page 3B

Fact Box

PIGS Tournament Schedule

Today

At Gilpin Field

Brege Farms (16U) vs. Ziehm Xtreme (16U), 5 p.m.

Moran Vulcans (18U) vs. Line Drive Gold (18U), 5 p.m.

Alpena Thundercats (16U) vs. P.I. Panthers, 6:45 p.m.

Ziehm Xtreme (16U) vs. Ogemaw Outlaws (16U), 6:45 p.m.

At Sports Park

Ogemaw Outlaws (16U) vs. Team Air Bear (16U), 5 p.m.

P.I Panthers (18U) vs. Petoskey Blaze (18U), 6:45 p.m.

P.I Panthers (16U) vs. Brege Farms, 8:30 p.m.

P.I Panthers (18U) vs. Moran Vulcans (18U), 10:15 p.m.

At Little League Fields

Moran Vulcans (16U) vs. Alpena Thundercats (16U), 5 p.m.

Team Air Bear (16U) vs. Moran Vulcans (16U), 6:45 p.m.

Saturday

At Gilpin Field

Brege Farms (16U) vs. Moran Vulcans (16U), 8 a.m.

Line Drive Gold (18U) vs. Petoskey Blaze (18U), 9:45 a.m.

Ogemaw Outlaws (16U) vs. Brege Farms (16U), 11:30 p.m.

Alpena Thundercats (16U) vs. Ziehm Xtreme (16U), 11:30 p.m.

P.I. Panthers (16U) vs. Team Air Bear (16U), 1:15 p.m.

P.I. Panthers (18U) vs. Line Drive Gold (18U), 1:15 p.m.

Ziehm Xtreme (16U) vs. Team Air Bear (16U), 3 p.m.

Ogemaw Outlaws (16U) vs. P.I. Panthers (16U), 3 p.m.

P.I. Panthers (18U) vs. Moran Vulcans (18U), 4:45 p.m.

Line Drive Gold (18U) vs. Petoskey Blaze (18U), 4:45 p.m.

Team Air Bear (16U) vs. Brege Farms (16U), 6:30 p.m.

Moran Vulcans (18U) vs. Line Drive Gold (18U), 6:30 p.m.

At Sports Park

Ziehm Xtreme (16U) vs. P.I. Panthers (16U), 8 a.m.

Moran Vulcans (16U) vs. Ogemaw Outlaws (16U), 9:45 p.m.

Petoskey Blaze (18U) vs. Moran Vulcans (18U), 1:15 p.m.

Brege Farms (16U) vs. Alpena Thundercats (16U), 3 p.m.

Moran Vulcans (16U) vs. Ziehm Xtreme (16U), 4:45 p.m.

Alpena Thundercats (16U) vs. Ogemaw Outlaws (16U), 6:30 p.m.

Team Air Bear (16U) vs. Alpena Thundercats (16U), 8:15 p.m.

P.I. Panthers (18U) vs. Petoskey Blaze (18U), 10 p.m.

At Little League Fields

P.I. Panthers (16U) vs. Moran Vulcans (16U), 6:30 p.m.

Sunday

At Gilpin Field

Seed 2 (16U) vs. Seed 7 (16U), 10:15 a.m.

Seed 4 (16U) vs. Seed 5 (16U), 10:15 a.m.

Petoskey Blaze (18U) vs. Moran Vulcans (18U), noon

P.I. Panthers (18U) vs. Line Drive Gold (18U), noon

18U Championship, 1:15 p.m.

16U Championship, 3:30 p.m.

At Sports Park

Seed 3 (16U) vs. Seed 6 (16U), 10:15 a.m.

Seed 1 (16U) vs. 4/5 winner (16U), noon

At Little League Fields

2/7 winner (16U) vs. 3/6 winner (16U), noon

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web