Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Onaway softball wins 7th straight Ski Valley title

May 21, 2012
The Alpena News

ONAWAY-The Onaway softball team earned its seventh straight Ski Valley Conference title and finished a perfect 16-0 in conference play this season with a sweep of Forest Area at home on Monday.

Onaway (22-3) won the opener 15-0 in three innings behind a perfect game from Emily Estep, who struck out six.

Sam Freel was 2-for-2 with an inside-the-park home run, a double and three RBI; Emily Estep was 1-for-3 with two RBI and Megan Estep was 1-for-2.

Emily Estep followed up her perfect game with a one-hitter and four strikeouts in the nightcap, which the Cardinals won 16-0.

Freel was 2-for-2 with a pair of RBI; Sam Brasseur was 1-for-2 with two RBI and Emily Estep was 1-for-2 with a double and an RBI.

Onaway travels to Posen today.

Posen 14-10,

Arenac Eastern 4-3

TWINING-The Posen softball team captured a share of the North Star League title with a doubleheader sweep of Arenac Eastern on Monday.

Taylor Chojnacki earned the win in both games for the Vikings (24-5, 13-1 North Star), allowing four runs and three walks with three strikeouts in the opener, which Posen won 14-4 in five innings after a nine-run fifth inning.

Abbie Delekta was 3-for-3 with two doubles and an RBI; Anna Couture and Amy Buczkowski each had two hits; Danielle Rhode and Paige Lewandowski each went 2-for-4 with an RBI and Ashley Meyers was 2-for-4 with a double.

Posen won the nightcap 10-3 behind another strong performance from Chojnacki, who allowed three runs on nine hits with one walk and one strikeout in six innings.

Jenna Hincka was 2-for-4 with a double and two RBI; Emily Delekta was 2-for-3 with a double and an RBI; Rhode was 2-for-4 with a triple; Couture was 2-for-5 with a triple and two RBI; Buczkowski had two hits and Abbie Delekta was 2-for-4 with a pair of RBI.

Defensively, Couture had six put outs and 10 assists on the day to help Posen clinch a share of the title.

Posen hosts Onaway today at 4 p.m.

Hillman 11-16,

Au Gres 1-1

AU GRES-The Hillman softball team earned a share of the North Star League title on Monday, sweeping Au Gres in a conference doubleheader 11-1 and 16-1.

Jensen Tchorzynski pitched the first two innings of the opener for the Tigers (27-6, 13-1 North Star) before being relieved by Amanda Kennard.

Kennard led Hillman at the plate, going 3-for-3 with a triple; Tchorzynski, Rachel Mayes and Arielle Barrie each went 2-for-3 and Barrie had three RBI; Audrey Julka, Kourtney Boldrey, Taylor Jones and Carissa Herrick each singled.

Tchorzynski pitched the first two innings of the second game, before being relieved by Barrie.

Alissa Clink was 2-for-2 with a double and two RBI; Julka was 3-for-3 with two doubles and four RBI; Morgan Hardies was 2-for-3, Tchorzynski tripled and Kennard, Herrick and Mayes each had a double.

Hillman travels to Boyne City on Friday.

Alcona 15-16,

Roscommon 14-1

LINCOLN-The Alcona softball team earned two wins over Roscommon on Monday, winning 15-14 and 16-1.

In the opener, Tiffany Younk was 3-for-4 for the Tigers and Hannah Mikazes had a triple.

In the nightcap, Kendra Cole was 2-for-2 with a double; Rachel Hefferon was 2-for-4 with two doubles and Sam Fehopfer doubled.

BASEBALL

Alcona 2-18,

Roscommon 4-5

LINCOLN-The Alcona baseball team split a doubleheader with Roscommon on Monday, losing the opener but rebounding to win the nightcap.

Alcona lost the opener 4-2 and Joe Hudgins took the loss, allowing four runs on five hits with no walks and four strikeouts.

Bryan Layton had two hits and Dillon Dahn had an RBI single.

The Tigers (12-18) topped the Bucks 18-5 in the nightcap with Layton earning the win, allowing five runs on two hits with three strikeouts and six walks in four innings. Dahn pitched the final inning and allowed one hit.

Layton and Cody Franklin had two hits and two RBI each; Dahn had two hits and Carson Jamieson had two hits and four RBI.

Alcona travels to Rogers City on Thursday.

Hillman 6-5,

Au Gres 1-4

AU GRES-The Hillman baseball team swept Au Gres in a North Star League doubleheader on Monday, winning 6-1 and 5-4.

Ty Jones earned the win for the Tigers (12-17-1, 8-5-1 North Star) in the opener, allowing one run on three hits with two walks and seven strikeouts in six innings.

Jordon VanPamel was 2-for-3 and scored two runs; David Julka was 2-for-3; Mason VanPamel and Jones each had a hit and scored two runs.

Jordon VanPamel earned the win in the second game, allowing four runs on six hits with one walk and six strikeouts.

David Julka was 1-for-3 and had the game-winning RBI in the fifth inning; Ed Tucker was 2-for-3 with a triple, a single and a run scored; and Jones, Caleb Zimmer, Kyle Henigan and Jacob Burger each had a hit.

BOYS TRACK

Onaway wins PI Championships

POSEN-The Onaway boys track team finished with 205 points to win the Presque Isle Championships on Monday. Posen was second with 104 points and Rogers City was third with 81.

Bryer McGinn had two firsts for Onaway, winning the 200 dash (24.62) and 400 dash (58.771). Joe O'Bradovich also took two firsts, winning the 300 hurdles (49.87) and the high jump (5-0).

Other firsts for Onaway were: the 400 relay team (52.48); the 800 relay team (1:44.42); Jamal Porter in the 110 hurdles (22.11); Adam Bess in the long jump (17-8); the 1600 relay team (4:05.77); and Kyle Moreau in the 800 run (2:12.94).

Other top finishers for Onaway were: Cody Morell in the 300 hurdles (2nd, 53.26) the 1600 run (3rd, 5:11.40), the 110 hurdles (2nd, 22.26) and the discus (6th, 71-4 1/2); Eli Godsey in the 300 hurdles (3rd, 55.61), the 1600 run (6th, 6:00), the 800 run (6th, 2:51) and the 200 dash (6th, 31.97); Noah Bacon in the 1600 run (4th, 5:28) and the 800 run (4th, 2:24); Joe Traynham in the 1600 run (5th, 5:32), the 800 run (2:33) and the 3200 run (3rd, 11:48); Adam Bess in the 100 dash (2nd, 12.43) and the 200 dash (2nd, 24.32); Jamal Porter in the 100 dash (3rd, 12.69) and the 200 dash (5th, 25.49); Mike Hart in the shot put (3rd, 29-6 1/4) and the discus (3rd, 80-8); and O'Bradovich in the long jump (3rd, 17-3).

Warren Beach won the 1600 run (4:57.89) and the 3200 run for Posen (11:21.62) and Dustin Thomas took firsts in the shot put (37-3 3/4) and discus (109-11)

Other firsts for Posen were: David Kerr in the 100 dash (11.65)

Other top finishers for Posen were: David Kerr in the 400 dash (2nd, 59.75) and the 200 dash (3rd, 24.38); Dustin Thomas in the 400 dash (4th, 1:09); Eric Rice in the 400 dash (5th, 1:11), the shot put (2nd, 31-7) and the discus (2nd, 91-8 1/2); Anthony Freske in the 100 dash (4th, 12.9) and the long jump (4th, 15-9); the 1600 relay team (3rd, 4:31); and Beach in the 800 run (2nd, 2:14).

Top finishers for Rogers City were: the 400 relay team (2nd, 57.81); Andrew Freel in the 400 dash (3rd, 1:11) and the shot put (5th, 28-0 1/2); Jacob Fleming in the 400 dash (6th, 1:13) the 100 dash (5th, 13.48) and the long jump (5th, 13-9); Joe Sobeck in the 1600 run (2nd, 6:06.06), the 800 run (3rd, 2:21) and the 3200 run (2nd, 11:24); Jared LaFleche in the 100 dash (6th, 14.36), the shot put (6th, 27-10) and the discus (4th, 79-1); the 800 relay team (2nd, 1:57.07); Chris Hogg in the shot put (4th, 28-1 1/2); Jake Sobeck in the long jump (2nd, 17-7); Noah Sobeck in the long jump (6th, 11-3 1/2); Karl Kamyszek in the discus (5th, 78-8); and the 1600 relay team (2nd, 4:20.84).

Mio qualifies for states in four events

The Mio boys track team qualified in four events for the Division 4 state finals at a regional in Breckenridge on Saturday.

Grant Price qualified in both the discus (1st, 146-4) and the shot put (2nd, 47-5). Bryce DeGrammont qualified in the 800 run (4th, 2:05.40) and the Thunderbolts' 3200 relay team also qualified (3rd, 8:40.30).

GIRLS TRACK

Posen wins PI Championships

POSEN-Korynn Hincka had four firsts and the Posen girls team won the Presque Isle Championships on Monday with 175 points. Onaway was second with 121 points and Rogers City was third with 118.

Hincka topped the field in the high jump (5-1), the 1600 run (6:06.02), the 400 dash (1:08.40) and the 3200 run (14:25).

Valerie Mangei took three firsts for the Vikings, winning the 100 hurdles (17.31), the long jump (15-1) and the 300 hurdles (54.25).

Other firsts for Posen were: Kristina Wisniewski in the shot put (28-3 1/2).

Other top finishers for Posen were: Gabby Rauls in the shot put (4th, 21-7 1/2) and the discus (4th, 63-7 1/2); Amber Thomas in the shot put (6th, 19-9 1/2); Mangei in the high jump (2nd, 5-0); Wisniewski in the discus (2nd, 73-11 1/2); Kari Ataman in the 100 hurdles (2nd, 19.76) and the 300 hurdles (2nd, 57.16); Linda Hussein in the long jump (5th, 11-8) and the 100 dash (5th, 15.02); Alex Werth in the long jump (6th, 11-6); Austin Sharpe in the 100 dash (2nd, 14.17); Julie Neilsen in the 100 dash (3rd, 14.39); Maria Styma in the 100 dash (6th, 15.03), the 400 dash (5th, 1:15.10) and the 200 dash (6th, 32.11); the 400 relay team (2nd, 59.72); Elizabeth Mulka in the 400 dash (3rd, 1:12) and the 200 dash (5th, 31.91); the 1600 relay team (2nd, 5:14); Shianne Smolinski in the 800 run (3rd, 2:58); and Chelsea Schuch in the 800 run (6th, 3:20).

Firsts for Onaway were: Madison Nash in the discus (77-2 1/2); the 800 relay team (2:04.37); Shelby Wolgast in the 100 dash (13.70) and the 200 dash (29.87); the 400 relay team (58.56); and Elise Arkwood in the 800 run (2:43).

Other top finishers for Onaway were: Madison Nash in the shot put (21-9 1/2); Amy Lynn Ellenberger in the shot put (5th, 20-6) and the discus (6th, 47-8); the 3200 relay team (2nd, 12:40); Barb Stitt in the long jump (3rd, 12-3); the 800 relay team (3rd, 2:06.55); Kallie Shimel in the 100 dash (4th, 14.77) and the 200 dash (3rd, 31.03); Hannah Materna in the 1600 run (4th, 6:46) and the 3200 run (2nd, 15:04); Danielle Hosner in the 1600 run (5th, 7:02) and the 3200 run (3rd, 15:39); Rachel Nave in the 1600 run (6th, 7:06) and the 800 run (5th, 3:06); Codie Gray in the 400 dash (6th, 1:15.22); and Ashley LeCureux in the 200 dash (4th, 31.37).

Firsts for Rogers City were: the 3200 relay team (12:12) and the 1600 relay team (5:03).

Other top finishers for Rogers City were: Lexi Rushing in the shot put (2nd, 27-2); Jenna Kasubowski in the high jump (3rd, 4-5) and the discus (3rd, 65-3 1/2); Torri Delekta in the discus (5th, 54-4) and the 800 run (4th, 3:05); Victoria Bullock in the long jump (2nd, 13-0) and the 200 dash (2nd, 30.41); Cynthia Kerr in the long jump (4th, 12-2); the 800 relay team (2nd, 2:04.43); Amber Wirgau in the 1600 run (2nd, 6:22) and the 400 dash (4th, 1:13); Bailey Andrezjewski in the 1600 run (3rd, 6:43) and the 400 dash (2nd, 1:11); Maddie Steiger in the 300 hurdles (3rd, 1:12); the 400 relay team (3rd, 1:01); Rebecca Meyers in the 800 run (2nd, 2:44); and Alysse Hempel in the 3200 run (4th, 15:44).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web