Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Alpena baseball wins Escanaba Invitational

May 20, 2012
The Alpena News

ESCANABA-The Alpena baseball team rebounded from a loss on Friday to win the Brink's Coca-Cola Invitational on Saturday in Escanaba.

Alpena opened the tournament with a 6-3 win over Negaunee. Cody Tucker was the winning pitcher, fanning six while allowing eight hits and a walk in a complete-game win.

Ryan Hendricks was 2-for-2 with three runs; Dylan Glennie, Zach Nash and Mitch Skiba all had two hits and Nash and Glennie each had two RBI.

Article Photos

Courtesy Photo
The Alpena baseball team won the Brink’s Coca-Cola Invitational in Escanaba on Saturday, defeating Negaunee and Petoskey to win the tournament. Ryan Hendricks, Cody Tucker, Dylan Glennie, Brady Marwede and Mitch Skiba were named to the All Tournament Team.

In the championship game, Alpena (15-13) defeated Petoskey 6-5. The Wildcats jumped out to a 5-1 lead after three innings, but held off a late charge from the Northmen, who scored three runs in the sixth inning and one in the seventh. With the tying and winning runs aboard, Skiba got a strikeout to end the game and preserve the win.

Tim Atkinson earned the win, pitching 4 2/3 innings before being relieved by Skiba.

Brady Marwede was 3-for-3 with two RBI; Atkinson had a double and two RBI and Skiba had a double and an RBI.

On Friday, the Wildcats lost to Escanaba 8-2. Bryce Blankenburg took the loss, striking out four and allowing ten hits.

Glennie had three hits including a double.

TRACK AND FIELD

Area girls teams

qualify in eight events for state finals in Mancelona

MANCELONA- Athletes from the area's girls track teams qualifed for the state finals in eight events at a Division 4 track and field regional at Mancelona on Friday.

Onaway's Emily Estep qualfied for the state finals in two events, finishing second in the 100 dash (13.65) and second in the 200 dash (28.51). The Cardinals' 800 relay team also qualified, finishing second at 1:56.80.

Fairview's 400 relay team qualified with a second-place finish (55.87) and Jaelynn Handrich qualified in the 400 dash (2nd, 1:07.27).

Posen had two athletes qualify in two events each with Korynn Hincka qualifying in the high jump (2nd, 5-4) and the 400 dash (1st, 1:05.42) and Valerie Mangei qualifying in the long jump (2nd, 15-5) and the 100 hurdles (2nd, 17.74).

Johannesburg-Lewiston won the 13-team regional with 161 points. Fairview was fourth (67.5); Posen was fifth (54); Onaway was ninth (33); Hillman was 10th (31) and Rogers City was 11th (19.25).

Other top finishers for Fairview were: Ashley Simrau in the shot put (3rd, 29-1 1/4); Alex Tomes in the discus (3rd, 85-11); the 3200 relay team of Jaelynn Handrich, Logan Winton, Jessica O'Grady and Haley Lanzak (5th, 11:34.30); Julianna Gusler in the 100 hurdles (3rd, 17.89) and the 300 hurdles (3rd, 52.19); the 800 relay team of Gusler, Jaycee Tuttle, Nicalla Handrich and Joanna Sarkozi (3rd, 1:57.16); Sarkozi in the 200 dash (4th, 29.51) and the 1600 relay team of Sarkozi, Tuttle, Abbie Wineman and Jaelynn Handrich (4th, 4:41.19).

Hillman's top finishers included: Mickaila Smith in the discus (4th, 85-4); Karena Tracey in the 100 dash (4th, 13.78) and 200 dash (3rd, 28.78); the 800 relay (5th, 2:00.52) and the 1600 relay (3rd, 4:33.10).

Posen's other top placers were: Hincka in the 1600 run (5th, 5:49.19) and Mangei in the 300 hurdles (5th, 53.52);

Onaway's other top finisher was the 400 relay team (4th, 56.68).

Rogers City's top placers were: Victoria Bullock in the 200 dash (5th, 29.53) and the 1600 relay team of Bullock, Amber Wirgau, Raelyn Hoeft and Bailey Andrzejewski (5th, 4:43.36).

Area boys qualify in 12 events for state finals in Mancelona

MANCELONA-Athletes from the area's boys track teams qualified for the state finals in 12 events at a Division 4 track and field regional on Friday.

Onaway's Adam Bess qualified in four events, winning the long jump (19-6 1/2), the 100 dash (11:49) and the 200 dash (23.49). Bess was also part of the winning 800 relay team with Bryer McGinn, Dane Rasper and Kyle Moreau (1:36.40).

McGinn was second in the 200 dash (24.49) and was also part of the 400 relay team along with Rasper, Aaron Gray and Joe O'Bradovich that qualified with a second-place finish (47.90).

The Cardinals' other qualfiers were O'Bradovich in the high jump (2nd, 6-0) and Moreau in the 800 run (2:07.23).

Fairview's Josh Eising won the high jump (6-1) and was second in the 100 hurdles (16.56). David Haskin also qualfied for the Eagles by winning the 1600 run (4:43.47).

Hillman's Devon Dean won the 100 hurdles (16.27) and Jacob Burger was second in the 300 hurdles (43.26). The Tigers also qualfied their 3200 relay team of Burger, Mike Olschanski, Dean and Ed Tucker (2nd, 8:46.74) and 1600 relay team of Burger, Dean, Brandon Baur and Tucker. (1st, 3:42) for the state finals.

David Kerr was the sole qualfier for Posen, finishing second in the 100 dash (11:67).

Mancelona won the 13-team regional with 106 points. Onaway finished second (87); Fairview was third (74); Hillman was fifth (62); Posen was 11th (23) and Rogers City was 12th (6).

Other top finishers for Fairview were: Kasson Willobee in the pole vault (3rd, 10-8); the 3200 relay team (4th, 9:04.56); Hudson Szubelak in the 1600 run (4th, 4:55.98) and the 800 run (4th, 2:13.42); Eising in the 400 dash (4th, 54.15) and the 200 dash (24.79); and the 1600 relay team (5th, 3:47.52).

Other top finishers for Onaway were: the 3200 relay team of Moreau, Rasper, Noah Bacon and Joe Traynham (5th, 9:06.90); and McGinn in the 400 dash (5th, 54.62).

Other top finishers for Posen were: Dustin Thomas in the shot put (5th, 38-1 1/2) and the discus (5th, 116-7) and Warren Beach in the 1600 run (5th, 4:56.33).

Other top finishers for Hillman were: Josh Reinbold in the high jump (4th, 5-10) and long jump (3rd, 17-6) and the 800 relay team (4th, 1:39.79).

Joe Sobeck was the top finisher for Rogers City, taking fifth place in the 3200 run (11:16.16).

Alcona qualifies eight for state finals

BRECKENRIDGE-The Alcona track teams qualified eight athletes for the state finals at a Division 4 track and field regional on Saturday in Breckenridge.

For the boys team, the 800 relay team of Aaron Ritchie, Brandon Gibson, Eric Hampton and Andrew Chamberlain finished third in the event, but with their best time of the year of 1:35.90, they qualified for state finals. The same quartet also qualified in the 400 relay with a time of 46.0, good for third place.

Megan Quick qualified for the state finals by winning the 400 run (1:00.3) and the 800 run (2:26.7). Karina Cole was the Tigers' other individual qualifier, finishing third in the 800 run (2:31.9).

Quick and Cole were also part of the qualifying 3200 relay team along with Nicole Smith and Ashley Smith that finished first at 10:23.20.

Mio's Grant Price qualified for the finals in the shot put, finishing second at 47-5.

SOFTBALL

Alpena second at Pinconning Invite

PINCONNING-The Alpena softball team went 2-1 in the Pinconning Invitational on Saturday, losing in the championship game to Swan Valley.

Alpena began the day with a 6-5 win over Midland Bullock Creek in eight innings. Alpena tied the game at four in the seventh inning when Rhianna Adams singled in Brenna Bourdage.

In the eighth inning, Alpena scored twice when Shannon Kapala singled in Alex Peters and Claire Coopes-Meske singled in Kendra Lay.

Corinn Gehrke pitched a complete game for Alpena (22-9), allowing three walks with six strikeouts.

Alpena picked up its second win over Pinconning, 5-4, in a game that saw Bourdage drive in all five of the Wildcats' runs after going 4-for-4 with a walk off two-run home run in the seventh inning.

Sarah McLaren went 2-for-2 and Laura Lewis was the winning pitcher, allowing two earned runs, seven hits and one walk with one strikeout.

Swan Valley got the better of the Wildcats in the tournament final, beating Alpena 5-0.

Lewis allowed five hits and Gehrke allowed one in relief.

Coopes-Meske and Kelli Stevens each had a hit for Alpena.

Rogers City wins Glen Lake Invite

MAPLE CITY-The Rogers City softball team won the Glen Lake Invitational on Saturday, defeating Claire and Pine River.

The Hurons defeated Claire in their first game 5-2.

Pomranke pitched a complete game, allowing two runs on nine hits with nine strikeouts.

Brooklyn Idalski had a two-run double in the first inning and the Hurons added three runs in the second inning on a two-run double by Cassie Brege and an RBI single by Logan Fleming.

Claire scored twice in the fifth inning.

Fleming had two hits and Idalski, Morgan Hall, Nikkie LaLonde, Cassie Brege, Linnea Brege and Rebecca Meredith each had a hit.

Rogers City (22-5) defeated Pine River in the tournament final, 7-0.

Pomranke allowed two hits and struck out eight in four innings before being relieved by Nikki Radke, who allowed four hits and struck out one in three innings.

Hall had two hits including a triple; Pomranke had two doubles and two RBI; Fleming had two hits and Cassie Brege and Courtney Streich each had a hit.

Hillman, Posen finish 1-2 in Harbor Springs

PETOSKEY-The Hillman softball team won the Harbor Light Tournament on Saturday, defeating North Star League-rival Posen in the final 3-2.

The Tigers started the day with an 11-3 win over Coleman, rallying for 10 runs late in the game. Jensen Tchorzynski was the winning pitcher, fanning 11 batters.

At the plate, Carissa Herrick was 2-for-4 with a double and two RBI; Rachel Mayes was 3-for-4 with two RBI; Tchorzynski had an RBI single; Arielle Barrie was 2-for-4; Audrey Julka had a double and Alissa Clink, Amanda Kennard, Morgan Hardies and Taylor Crawford all had singles.

Hillman picked up its second win of the day over Rudyard, with Tchorzynski fanning six in four innings.

Tchorzynski helped her cause by going 2-for-3 with a double and two RBI; Julka was 2-for-2 with a double and two RBI; and Clink, Herrick and Hardies each had singles.

The Tigers earned the tournament championship with a 3-2 win over Posen after Herrick hit a game-winning two-run double.

Kennard was 3-for-4; Clink singled and Tchorzynski was the winning pitcher.

Taylor Chojnacki took the loss for Posen, allowing eight hits and five walks with one strikeout.

Anna Couture was 3-for-3, with a double; Abbie Delekta had an RBI single; Danielle Rhode and Jenna Hincka also singled.

Posen (22-5) won its first game over Charlevoix on a walk off bases-loaded hit from Ashley Meyers.

Charlevoix scored two unearned runs in the top of the six before Posen loaded the bases.

Meyers was the winning pitcher, allowing four hits and one earned run with no walks and six strikeouts.

Paige Lewandowski was 3-for-4; Jenna Hincka was 2-for-3 with an RBI; Emily Delekta had an RBI single; and Abbie Delekta had an RBI double.

Posen defeated Harbor Light 16-0 in four innings in its second game.

Meyers was the winning pitcher, pitching two innings and allowing one hit and two walks with three strikeouts. Taylor Chojnacki pitched the final two innings, allowing one hit with no walks and two strikeouts.

Emily Delekta was 3-for-3 with a double and three RBI; Danielle Rhode was 2-for-3 with two RBI; Abbie Delekta was 2-for-2 with a double and two RBI; Anna Couture was 2-for-3 with an RBI triple; Brandi Chojnacki had a three-RBI double and Paige Haske had a two-RBI single.

TENNIS

Alpena's No. 2 doubles team reaches final four in regionals

EAST LANSING-The Alpena High girls tennis team completed in regionals in East Lansing on Friday, finishing with six points.

The No. 2 doubles team of Abby Bowers and Ashley Smith fared the best for the Wildcats, advancing further in the regional than any Alpena tennis player or team in the last 15 years. The pair is the first Alpena tennis team to win two rounds in the regional and make it to the final four.

The duo won its first round 6-0 and 7-5 and then beat the No. 4 seed 4-6, 6-4 and 7-6, before losing to the No. 1 seed 6-0 and 6-0.

In singles play, Jane Spann and Erin Wilson won their first-round matches by default before losing the second round. Carley Pagels won her first round and lost her second to the No. 4 seed, 6-4 and 7-6.

In doubles play, Carlee Giordano and Katie Cook won their first-round match 7-6, 3-6 and 6-2, but lost in the second round to the No. 1 seed 6-3 and 6-2.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web