Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Alpena blanked by Petoskey 6-0

May 15, 2012
The Alpena News

PETOSKEY-The Alpena girls soccer team fell behind 3-0 to Petoskey at halftime on Tuesday and never recovered, losing to the Northmen 6-0 in a Big North Conference game.

Saidee Jacobs and Emma Strong split time in net for Alpena (6-10, 2-8 Big North) after Strong left the game with an injury.

SOFTBALL

Rogers City 16-15, Newberry 0-0

NEWBERRY The Rogers City softball team swept Newberry Tuesday in Newberry to improve their record to 21-3.

In the first game, Melissa Pomranke threw a no-hitter to lead the team to a 16-0 win. Pomranke had a near perfect game, the only blemish was one walk late in the game. She also struck out seven Newberry batters.

Rebecca Meredith had two hits, Linnea Brege had two hits and two RBIs, and Logan Fleming had two hits and three RBIs. Brooklyn Idalski, Cassie Brege, Morgan Hall, Meagan Koss, and Pomranke each had a hit.

Nikki Radke got the 15-0 win in the second game. Radke gave up four hits and struck out four batters.

Courtney Streich, Nikkie LaLonde, Linnea Brege, Brenna Hincka, Radke, Pomranke, Hall, and Fleming each had a hit.

GIRLS TRACK

Fairview wins Alcona Invite

LINCOLN-The Fairview girls track team took first place at the Alcona Invitational on Monday.

The Eagles' girls team finished with 109 points, ahead of Alcona (47), Hillman (43) and Oscoda (33).

Johnna Weidbrauk took two firsts and a second for Fairview, winning the 100 hurdles (18.13) and the 100 dash (14.43) and finishing runner-up in the long jump (14-0).

Other firsts for Fairview included: Alex Tomes in the discus (89-10); Joanna Sarkozi in the long jump (14-0); Ashley Simrau in the shot put (27-0); Haley Lanczak in the 1600 run (6:15.27); Julianna Gusler in the 300 hurdles (52.97); and Logan Winton in the 800 run (2:47.74).

Other top finishers for the Eagles were: the 3200 relay team of Jaelynn Handrich, Haley Lanczak, Logan Winton and Jessica O'Grady (2nd, 12:11.14); Kiersten Nolan in the discus (3rd, 69-5) and the shot put (4th, 23-1 1/2); Simrau in the discus (4th, 65-5); Winton in the high jump (3rd, 4-6); Kailee Conant in the long jump (5th, 11-3); Tomes in the shot put (3rd, 24-0); Gusler in the 100 hurdles (2nd, 18.33); Chase Barton in the 100 hurdles (5th, 20.94) and the 300 hurdles (4th, 1:04.14); Nicalla Handrich in the 100 dash (5th, 14.887); the 800 relay team of Gusler, Sarkozi, Nicalla Handrich and Jaycee Tuttle (2nd, 1:58.05); O'Grady in the 1600 run (3rd, 6:43) and the 800 run (4th, 3:07.98); the 400 relay team of Gusler, Tuttle, Weidbrauk and Nicalla Handrich (3rd, 1:04.76); Jaelynn Handrich in the 400 dash (2nd, 1:07.94) and the 200 dash (4th, 29.39); Lacy Ferguson in the 300 hurdles (1:04.65); Haley Lanczak in the 800 run (3rd, 3:00.33); Sarkozi in the 200 dash (3rd, 29.11); Abby Lanczak in the 3200 run (2nd, 15:22.02); the 1600 relay team of Winton, Tuttle, Abbie Wineman and Jaelynn Handrich (3rd, 4:50.96) and Tanya Ladensack in the high jump (5th, 4-1).

Alcona took first in all four relay events and Megan Quick led Alcona with two individual firsts, pacing the field in the 400 dash (59.71) and the 200 dash (28.01).

Alcona took first in the following relays: the 3200 relay with Megan Quick Nicole Smith, Ashley Smith and Nicole Quick (11:14.45); the 800 relay team of Nicole Quick, Betsy Smith, Ashley Smith and Nicole Smith (1:57.11); the 400 relay team of Nicole Quick, Betsy Smith, Ashley Smith and Nicole Smith (56.21); and the 1600 relay team of Megan Quick, Nicole Smith, Nicole Quick and Ashley Smith (4:34.49).

Other top finishers for Alcona were: Betsy Smith in the 100 dash (3rd, 14.70); Miranda Schalk in the 100 dash (4th, 14.882), the 400 dash (4th, 1:12.13) and the 200 dash (5th, 30.71); Kayla Hampton in the 1600 run (4th, 7:32.83) and the 800 run (5th, 3:16.84);

Grace Buck was the only first-place finisher for Hillman, winning the high jump (4-10).

Other top placers for Hillman were: Mickaila Smith in the discus (2nd, 87-9) and the shot put (2nd, 25-3 1/4); Michelle Smith in the discus (5th, 59-10), the shot put (22-10 1/2) and the 400 dash (5th, 1:23.52); Abby Olree in the high jump (4th, 4-3); Maryah Hunt in the long jump (3rd, 12-1); the 400 relay team (2nd, 59.14); Shelby Dean in the 400 dash (3rd, 1:10.05); Riley Appelgren in the 800 run (2nd, 2:50.62); Karena Tracey in the 200 dash (2nd, 28.55); and the 1600 relay team (2nd, 4:40.69).

BOYS TRACK

Fairview wins Alcona Invite

LINCOLN-The Fairview boys track team took first place at the Alcona Invitational on Monday.

Fairview's boys track team finished with 91 points, beating Alcona (88), Hillman (55) and Oscoda (13).

Josh Eising led Fairview with three firsts, winning the high jump (5-8.01), the 100 hurdles (17.23) and the 200 dash (23.96).

Other first-place finishers for Fairview were: Brian Eaves in the pole vault (11-0); David Haskin in the 1600 run (4:50.57) and Tony Oaks in the 3200 run (12:52.24).

Other top finishers for Fairview were: the 3200 relay team (2nd, 9:25.19); Josh Cumper in the discus (3rd, 102-8) and the shot put (3rd, 33-8 1/4); Harold Cummings in the high jump (4th, 5-0); Kasson Willobee in the pole vault (2nd, 7-9); Jake Wojo in the shot put (5th, 32-2 1/4); the 800 relay team (3rd, 1:41.88); Hudson Szubelak in the 1600 run (2nd, 4:57.10) and the 800 run (3rd, 2:14.47); Ryan Fickes in the 1600 run (4th, 5:54.78); the 400 relay team (3rd, 50.59); Eising in the 400 dash (2nd, 55.05); Randy McKenzie in the 400 dash (4th, 56.76) and the 200 dash (3rd, 25.70); Haskin in the 800 run (2nd, 2:08.23); Jacob O'Grady in the 800 run (4th, 2:22.5); Dylan Danhoff in the 200 dash (24.64); Austin Handrich in the 3200 run (4th, 13:43.25) and the 1600 relay team (2nd, 3:58.86).

Alcona won three of the four relay races, with the team of Aaron Ritchie, Brandon Gibson, Eric Hampton and Andrew Chamberlain winning the 400 relay (46.08), the 800 relay (1:36.37) and the 1600 relay (3:46.51).

Individual first-place finishes went to: Chamberlain in the discus (112-2); Hampton in the long jump (17-6); Jared Hiles in the shot put (35-2 1/2); Aaron Ritchie in the 400 dash (54.77); Brandon Gibson in the 800 run (2:08.11);

Other top finishers for Alcona were: the 3200 relay team (3rd, 11:07.02); Austin Gerard in the discus (2nd, 109-4), the shot put (4th, 33-4) and the 300 hurdles (5th, 55.47); Brandon Ritchie in the high jump (3rd, 5-0.01), the 100 dash (5th, 12.81), the 400 dash (5th, 59.95) and the 200 dash (tied for 4th, 25.79); Garrette Norling in the long jump (2nd, 16-8.01), the 100 dash (2nd, 12.53), the 400 dash (3rd, 56.74) and the 3200 run (2nd, 13:29.49); Kyle Good in the long jump (4th, 16-2) and the 300 hurdles (4th, 52.97); Nick Bouchard in the 100 hurdles (5th, 20.12); Chad Haneckow in the 1600 run (3rd, 5:54.37); and Jacob Stelmachowske in the 800 run (5th, 2:34.95).

First-place finishes for Hillman went to: the 3200 relay team (9:07.32); Brandon Baur in the 100 dash (11.90) and Jacob Burger in the 300 hurdles (43.49).

Other top finishers for Hillman included: Austin Soik in the discus (4th, 99-0) and the shot put (2nd, 34-10 1/4); Brenden Zimmer in the discus (5th, 83-11); Josh Reinbold in the high jump (2nd, 5-8) and the long jump (3rd, 16-8); Joe Fazekas in the long jump (5th, 15-4); Devon Dean in the 100 hurdles (2nd, 17.29) and the 300 hurdles (2nd, 44.99); Alex Cheek in the 100 hurdles (3rd, 18.68); Travis Powers in the 100 dash (3rd, 12.55); the 800 relay team (2nd, 1:37.89) and the 400 relay team (2nd, 48.31).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web